İhanet

Son yıllarda yapılmış en başarılı casusluk filmlerinden biri olan “İhanet”, uzun yıllar Sovyetler Birliği için casusluk yaptığı sonradan anlaşılmış olan Robert Hanssen’in yakalanış sürecini gerçek olaylardan yola çıkarak anlatan bir çalışma.

Büro, genç bir FBI ajanı Eric O’Neill’i, kıdemli ajan Robert Hanssen’in asistanı olarak işe başlatır. O’Neill’e, büronun Hanssen’in cinsel sapkınlıkları olduğundan şüphelendiği açıklaması yapılır ve genç ajandan patronu hakkında gizli bilgi toplaması istenir. Hanssen, emekliliğine bir kaç ay kalmasına rağmen, yeni kurulan Bilgi Güvenliği adlı bir bölümün başına getirilmiştir. Zamanla, Hanssen ve O’Neill, dost olurlar. Yaşlı adam, genç asistanına FBI içindeki işleyişi anlatır ve sık sık kendisi gibi ülke güvenliğinden sorumlu olanların masa başı görevlerine tayin edildiklerinden yakınır. Hanssen, O’Neill’i ve genç karısı Juliana’yı kanatlarının altına alır ve hatta genç çiftin her pazar kilisedeki ayine katılmasını bile sağlar.

O’Neill, bütün çabalarına rağmen, Hanssen’in çifte hayat sürdüğüne dair bir ipucu bulamayınca, çareyi durumu onu bu göreve atayan Kate Burroughs’a anlatmakta bulur. Burroughs, genç ajana, Hanssen’in cinsel hayatı hakkındaki şüphelerin bahane olduğunu, aslında adamın Sovyetler Birliği için casusluk yapmasından kuşkulanıldığını anlatır. O’Neill’den asıl bu konuda kanıt toplaması istenmektedir. Aslında adamı daha az suçlamalarla yakalayacak kanıtları vardır. Fakat FBI müdürü Louis Freeh, onu idama götürecek suçlamalarla dava açmak niyetindedir. Hanssen, nihayet bir şeylerden şüphelenmeye başlayınca, O’Neill, bütün maharetini kullanarak adamın güvenini yeniden kazanır. Rahatlayan Hanssen, son yirmi yıldır yaptığı işe nokta koyacak son casusluğunu yapar ve çalıntı bir bilgiyi Ruslara sızdırır.

Orijinal Adı          :         Breach

Yönetmen             :         Billy Ray

Oyuncular             :         Chris Cooper, Ryan Philippe, Laura Linney, Caroline Dhavernas, Gary Cole

Yapım                   :         Dram 2007 ABD